Decision of the Jury

Decision of the Jury
about the awarding of scholarships in the program of the Künstlerhaus Lukas for the funding period 2020/21


A nine-headed expert jury appointed by the artistic advisory board of the Künstlerhaus Ahrenshoop e.V. until 03.09.2019 for the granting of residence and exchange scholarships and workshop grants in the program of the Künstlerhaus Lukas for the years 2020 and 2021 decided.
Out of 1159 applications, the jury has nominated a total of 68 grants for one-month work scholarships, one-month exchange scholarships, two- and three-month curator projects, and workshop scholarships for artist groups.
The jury worked with:
Visual Arts: Inka Schube - Curator "Sprengelmuseum Hannover", Dirk Blübaum - Art Scientist, Director Museum Schwerin of the State Castles, Gardens and Art Collections Mecklenburg-Vorpommern, Andrzej Steinbach - Photographer, Curator, Nils Dicaz - Painter, Graphic Designer, Lecturer Caspar-David-Friedrich- Institute of Greifswald University / Literature: Claudia Steinitz - Translator, Ulrike Ostermeyer - Lecturer, Literary Mediator, Elisa Primavera-Lévy - Editor "Sinn und Form" at the Berlin Academy of Arts / Composition: Ilse Müller - Curator, festival organizer at the "Berliner Festspiele" / Dance / Performance: Frank Willens - dance performer, choreographer, curator

In addition, guests from our partner institutions in Northern Europe and cooperation partners such as the "Filmkunstfest Schwerin", the "Kunststiftung Sachsen-Anhalt", the "Literaturpreis Mecklenburg-Vorpommern", the Poetry Slam or the AOK art competition are expected.

The following artists were proposed for 2020 and 2021:

LITERATURE – LITERARY TRANSLATION:
Künstlerhaus Lukas:
Bendixen, Katharina (Leipzig) – Youthbook
Boerdner, Britta
(Frankfurt) – Prose
Cole, Isabel
(Berlin) – Translation
Eschbach, Sabine
(Stegen) – Prose
Gamillscheg, Marie
(Berlin) – Prose
Hoffmann, Mariusz
(Werne) – Prose
Kouba, Doris
(Hamburg) – Prose/Translation
Reinert, Bastian
(Berlin) – Lyric
Scheer, Regina
(Berlin) – Prose
Wieczorek, Stefan
(Aachen) – Lyric/Translation
successor:
Golisch, Stefanie (Berlin) – Lyric/Translation
Klein, Martin
(Potsdam) – Children´s book
Leiner, Jacob
(Landau/Pfalz) – Lyric
von Haaren, Hinrich (London/UK) – Prose
 
FINE ART:
Künstlerhaus Lukas:
Aufleger, Katja (Berlin) – Installation/Object/Video
Becker, Anke
(Berlin) – Dreawing/Scripture/Concept
Dobler, Judith
(Berlin) – Drawing/Bookart
Heide, Tim-Deniz
(Berlin) – Photography/Video
Grabold, Annika
(Hamburg) – Photography/Installation
Kroell, David
(Berlin) – Sculpture/Installation
Lengerer, Achim
(Berlin) – Performance/Installation
Monosov, Rachel
(Berlin) – Video/Performance
Panic, Mila
(Berlin) – Installation/Performance
Park, Hyunho
(Berlin) – Tapeart/Installation
Paustian, Kristina
(Berlin) – Concept/Video/Performance
Pischel, Albrecht
(Berlin) – Multimedia
Reinbothe, Franziska
(Leipzig) – Painting/Installation
Schmuch, Alina
(Berlin) – Video/Installation/Performance
Schroeder Stephanie
(Leipzig) – Dokart/Video
Schulte, Isabell
(Berlin) – Drawing
Szonn, Catharina
(Frankfurt) – Sculpture
Wilkens, Lisa
(Berlin) – Concept/Installation
Zimmerhackl, Katharina
(Leipzig) – Mixedmedia
successor:
Knöbl, Fabian (Winnweiler) – Sculpture/Installation
Messerschmidt, Falk
(Leipzig) – Photography/Video
Pook, Lasse
(Halle/Saale) – Painting
Reinholdt, Benedict
(Essen) – Photography/Video
Schneider, Paula Charlotte
(Halle) – Artistbook
Weiß, Dagmar
(Berlin) – Installation/Video
 
COMPOSITION:
Künstlerhaus Lukas:
Beste, Ansgar (Münster)
Dragićević, Sascha Janko
(Berlin)
Eghdami, Pouria
(Leipzig)
Fiori, Alberto
(Berlin)
Flick, Birgitta
(Berlin)
successor:
Bušs, Santa (Zwejniekciems/Lettland)
Yoon, Ji Hyun
(Dresden)
 
DANCEPERFORMANCE:
Künstlerhaus Lukas:
Andrè, Amelie (Berlin)
Bally, Cécile (Berlin)
Beliagina, Alina (Sochi/RUS)
successor:
Stenz, Jasminka (Malsburg-Marzell) 
Retzlaff, Anne
(Berlin) 
 
CURATION:
final approval only after examination of possible concrete implementation and scholarship holders participation by artistic and managing director of Künstlerhaus Lukas and Neuem Kunsthaus

Künstlerhaus Lukas/Neues Kunsthaus:
Cogiel, Nicole/Beck, Julia (Berlin) – Fine Art: Performance, Video/Photography, Installation/Sculpture, Graphic
Ochse, Benjamin (Berlin) – Fine Art: Photography
Oucherif, Marie (Frankfurt/Main) – Fine Art/Literature: Performance, Lecture-Performance, Sculpture, Installation 
Souli, Vanessa (Berlin) – Fine Art, Installation/Sculpture, Painting, Drawing, Performance 
van Hasselt, Claudia (Berlin) – Fine Art/Composition: Photography, Video, Audio, Installation
Wick, Eva (Mannheim) – Fine Art: Buchkunst, Installation/Skulptur, Performance

Installation for outdoor space of Neues Kunsthaus:

Brönner, Ute (Berlin) – Fine Art 
 
WORKSHOP:
Künstlerhaus Lukas:
Where we are now (Berlin)
Gabriel, Marc Philipp; Singer, Liselotte; Tricolo, Valerio; Blegen, Gretchen; Tricard, Emma 
Touching Landscape (Berlin)
Carle, Antoine (Tchivett); Runudde, Sindri; Käse; Käse, Camille; Ertl, Am
Organisation des perfekten Raumes (Berlin)
Kändler, Martina; Maxellon, Johanna; Poetter, Anna 
How globalization came to an end? (Berlin)
Sistig, Bastian; Behrbohm, Peter; Brion, Lina; Hans, Josephine; Vennevald, Kolja 

successor:
Interdisziplinäres Magazin (Fulda)
Gens, Julia; Viehmann, Marthe; Rozicki, Franziska 
Listening to fragile ecosystems (Berlin)
Kummer, David; Dybbroe, Maria; Dragonetti; Elena
 
GUESTS OF HONOR:
Künstlerhaus Lukas:
Dambeck, Lutz (Berlin) – Drawing, Installation, Video
Schleyermacher, Steffen (Leipzig) – Composition
Schmidt-Henkel, Hinrich (Berlin) – Translation
Wodin, Natascha (Berlin) – Prose
 
EXCHANGE:
Estonia/Künstlerhaus Lukas:
Schweizer, Benjamin (Berlin) – Composition
Stephan, Susanne (Stuttgart) – Literature

Iceland:
Emrich, Lena Marie (Berlin) – Fine Art
Gehrmann, Charlett (Wismar) – Fine Art
Roth, Katharina (Wirges) – Composition

Russian Federation:
Jaschnow, Juliane (Leipzig) – Fine Art
Kerkhoff, Damaris (Cologne) – Fine Art
Schmeller, Rina (Berlin) – Literatur

Malmö/Sweden: 
Schelfenberger, Christian (Berlin) – Fine Art
Werner, Jasmin (Cologne) – Fine Art

Visby/Sweden:

Wohlgemuth, Johanna (Pfinztal) – Literatur

Hollufgård/Denmark:
Namgung, Sol (Dresden) – Fine Art
Mosebach, Toni (Leipzig) – Fine Art

Odense/Denmark:

Foken, Gesa (Leipzig) – Fine Art
Wildgrube, Christina (Leipzig) – Fine Art

Finland:

Wilcken, Christin (Rostock) – Fine Art
successor:
Halboni, Manaf (Dresden) – Fine Art


successor:
Pleitner, Theresa (Berlin) – Literature
Schmidli, Melanie (Berlin) – Dance/Performance

successor:
Gneuß, Wiebke (Leipzig) – Fine Art
Hisse, Bianca (Tromsø/Norway) – Fine Art


successor:
Dieckwisch, Liza (Gettorf) – Fine Art


successor:
Utler, Anja (Leipzig) – Literature

successor:
Kim, Hyun Jin (Düsseldorf) – Fine Art






successor:
Mertens, Nora (Berlin) – Fine Art
 
Seitenanfang